Brno prodloužilo nájemní smlouvu 40 rodinám s dětmi v nouzi

Brno po roce prodloužilo nájemní smlouvy 40 rodinám s dětmi v bytové nouzi z celkových 50, které díky zapojení se do projektu Rapid Re-housin dostaly městský byt. Dvěma rodinám město smlouvy neprodloužilo kvůli problémům a najde za ně náhradníky, dalších osm ještě není v bytech rok.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) novinářům řekl, že úspěch předčil všechna očekávání. Podle zastupitele Martina Freunda (Žít Brno), který má projekt na starosti, se Brno může úplně zbavit bezdomovectví.

Projekt prosadilo hnutí Žít Brno. Průzkum v roce 2016 zjistil v Brně kolem 400 rodin s dětmi v bytové nouzi. Město následně vyčlenilo 50 bytů a losováním do nich vybralo nájemce z řad rodin v nouzi. Stěhování bylo postupné, proto některé rodiny nejsou v bytě ještě rok, v následujících měsících se jim ale smlouvy budou prodlužovat. Podle Freunda tak projekt s jistotou překoná 80 procent úspěšnosti. "Podobné projekty byly s úspěchem odzkoušeny v zahraničí. V Česku je Brno průkopníkem. Věřím, že pozitivní zkušenosti inspirují i další města v boji proti bezdomovectví a obchodování s chudobou," uvedl Vokřál.

Rodinám pomáhali i sociální pracovníci. "Poskytujeme klientům podporu místo kontroly. Pracujeme na minimalizaci rizik a nepříznivých dopadů špatných rozhodnutí," řekl sociální pracovník Jan Milota. Velká část rodin bydlela  předtím na ubytovnách. "Na ubytovně jsem jen přežívala. Vařit se chodilo přes celou chodbu a člověk musel vystát řadu. Děti jsem musela koupat doma ve vaničce. Teď máme po dlouhé době domov. Dcery mají kousek školku, jsou šťastné," uvedla jedna z nájemnic Agáta Oláhová.

Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) bude snahou pro příští roky vymezit několik stovek bytů pro všechny rodiny s dětmi v bytové nouzi. Žít Brno se zasazuje o vznik plánu, který by projekt zachoval i po podzimních volbách. "Ukázalo se, že téměř všechny rodiny v bytové nouzi mají kompetence pro bydlení v bytě, pokud je jim poskytnuta správná podpora. Pro nás je to jednoznačná zpráva, že se Brno může úplně zbavit bezdomovectví rodin," dodal Freund. Projekt loni získal ocenění, když ho Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi.

13. 7. 2016